Szukaj: w


biografie

Maciej Zieliński

Maciej Zieliński urodził się w 1971 r. w Warszawie. Po ukończeniu szkóly średniej podjął studia na warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, na wydziale kompozycji, które w 1996 r. skończył z wyróżnieniem. Swoją wiedzę uzupełniał m.in. uczestnicząc w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów. Zdecydował się ponadto na studia podyplomowe zagranicą, a konkretnie na londyńskiej Royal Academy of Music, również w klasie kompozycji. Studiując, był stypendystą polskiego Ministra Kultury i Sztuki, a później British Council Fellowship Award.

Już w początkach swojej edukacji w szkole wyższej, Zieliński rozpoczął karierę kompozytora muzyki do reklam telewizyjnych i radiowych. W 1991 r. napisał swoje pierwsze melodie do filmów reklamowych. Rok później rozpoczął swoją długą współpracę ze "Studiem 1", dla którego napisał m.in. piosenkę "Najmilsza chwila poranka" dla reklamy kawy Jacobs, a która to w różnych wersjach językowych była wykorzystywana także poza Polską i która przyniosła Zielińskiemu nagrodę Tytana. Łącznie kompozytor udźwiękowił ponad 200 reklam, w tym tak znanych marek i koncernów, jak: Coca-Cola, Nestle, Algida, Bayer, Phillips, Citroen i wiele innych.

Maciej Zieliński ponadto tworzył muzykę rozrywkową, był m.in. autorem piosenek zespołu De Su, które zajmowały wysokie miejsce na listach przebojów polskich rozgłośni radiowych. Z drugiej strony kompozytor pisuje także muzykę poważną, wykonywaną w wielu krajach europejskich i przynoszącą mu nawet wyróżnienia na różnego rodzaju festiwalach, w tym dwukrotnie poza Polską. Warto też nadmienić, że utwór na obój i fortepian "Lutosławski in memoria" autorstwa Zielińskiego, był nawet włączony do programu egzaminacyjnego szkół muzycznych w Wielkiej Brytanii. Kompozytor pisywał muzykę także do przedstawień teatralnych, które zresztą w jego karierze były niezwykle ważne. Bowiem już jako 18-latek napisał swą pierwszą teatralną kompozycję, do sztuki Hart Ducha. Sukces przedstawienia i muzyki do niego ugruntował decyzję Zielińskiego i wyborze zawodu kompozytora.

Skromna póki co przygoda Macieja Zielińskiego z filmem rozpoczęła się jeszcze w okresie studenckim, kiedy to w 1992 r. napisał swoją pierwszą partyturę do dokumentalnego obrazu Powrót Arystokratów w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. W 1996 r. Zieliński napisał swoją pierwszą partyturę do filmu fabularnego. Zilustrował Gry uliczne Krzysztofa Krauzego, do których zróżnicowaną, trwającą łącznie ok. 50 minut ścieżkę dźwiękową napisał w przeciągu ledwie 3 tygodni. Jednak większą uwagę widzowie (i słuchacze soundtracków) zwrócili na tego kompozytora dopiero w 2004 r., kiedy to telewizja TVN po raz pierwszy pokazała serial Kryminalni, do którego Zieliński napisał charakterystyczny, łatwo wpadający w ucho temat przewodni. Wyrazem ziastnienia kompozytora w polskiej branży filmowej były angaże do cieszących sie sporą popularnością w kraju komedii romantycznych: Nigdy w życiu, Tylko mnie kochaj oraz Dlaczego nie!, do których stworzył on kompozycje proste, może nieco przesłodzone, ale przy tym bardzo ładne i bogate tematycznie. Oprócz kina i TV muzyk tworzył także ilustracje dźwiękowe na potrzeby przedstawień teatralnych. Dotychczasowe pracy pozwalają powiedzieć o Zielińskim, iż zdaje się być on jednym z najzdolniejszych i najciekawszych kompozytorów młodszego pokolenia w Polsce. Pytanie tylko, czy będzie on w stanie w pełni rozwinąć i pokazać swój talent tworząc dla polskiego kina, które jakie jest, wszyscy chyba wiemy. Tym bardziej, że w ostatnich latach Zieliński zdaje się grzęznąć w mało interesującym muzycznie gatunku rodzimego kina - w komediach romantycznych.

Oficjalna strona Macieja Zielińskiego: www.maciejzielinski.pl

Autor biografii:  Łukasz Koperski
Filmografia
2011:
 • Och, Karol 2

  2010:
 • Projekt dziecko, czyli ojciec potrzebny od zaraz

  2008:
 • To Nie Tak Kotku
 • Nie kłam kochanie
 • Jeszcze raz
 • Agentki (TV)

  2007:
 • Dlaczego nie!
 • Barwy szczęścia

  2006:
 • Tylko mnie kochaj
 • Dublerzy

  2004:
 • Nigdy w życiu! (+ Zygmunt Konieczny)
 • Kryminalni (TV)

  2000:
 • Świąteczna przygoda

  1998:
 • Niemcy

  1996:
 • Gry uliczne

  1992:
 • Powrót Arystokratów
 • Maciej Zieliński

  Data urodzenia:

  1971-03-29

  Miejsce urodzenia:

  Warszawa, Polska

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie