Szukaj: w


biografie

Ernst Reijseger

Urodzony w holenderskiej miejscowo¶ci Bussum, Ernst Reijseger już w wieku siedmiu lat podj±ł naukę gry na wiolonczeli. Maj±c piętna¶cie lat rozpocz±ł koncertowanie jako wiolonczelista/improwizator. W 1974 roku, wskutek rady swojej nauczycielki, Reijseger porzucił naukę w amsterdamskim konserwatorium, poszukuj±c własnej ¶cieżki rozwoju artystycznego.

Artysta na przestrzeni lat dał mnóstwo koncertów solowych i zespołowych. Na potrzeby tych pierwszych używa cztero i pięciostrunowej wiolonczeli. Reijseger koncertował z wieloma wybitnymi muzykami, brał również udział w różnych ciekawych przedsięwzięciach, jak np. projekt jazzowej orkiestry Metropool Orkest po¶więcony muzyce filmowej Ennio Morricone. Nadto artysta nagrywał na potrzeby radia, widowisk tanecznych i teatralnych, a także komponował własn± muzykę kameraln± i orkiestrow± (m.in. koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczn±, trzyczę¶ciowy koncert wiolonczelowy, mniejsze utwory na kwartet wiolonczelowy, solowe smyczki, akordeon, fortepian, perkusję i wokal).

Jest laureatem holenderskiej nagrody Boy Edgar, wręczanej za dokonania jazzowe oraz improwizatorskie (nagrodę otrzymał w roku 1985) – wyróżnienie to jest uważane za najbardziej prestiżowe na krajowej scenie jazzowej. Dziesięć lat póĽniej Reijseger otrzymał nagrodę Bird Award na holenderskim North Sea Jazz Festival.

W 2004 roku Reijseger spotkał Wernera Herzoga, który zaprosił go do współpracy przy swoich filmach dokumentalnych. Od tego czasu artysta skomponował/zaaranżował muzykę do czterech filmów wybitnego niemieckiego reżysera, napisał też kilka utworów na potrzeby Rescue Dawn. W przedsięwzięciach tych wyczuwalne jest wzajemne zrozumienie obu twórców, za¶ refleksyjne, zahaczaj±ce o mistycyzm i szeroko czerpi±ce z muzyki różnych kultur kompozycje i aranże Reijsegera dobrze koresponduj± z zainteresowaniami dokumentalnymi i intelektualnymi Herzoga. Drugim stałym współpracownikiem Reijsegera jest holenderski reżyser Martijn Maria Smits, autor krótkich, ¶rednich i jednego długiego filmu pełnometrażowego.Autor biografii:  Marek Łach
Filmografia
2012:
 • Under the Weight of Clouds

  2011:
 • De hoer en het meisje 

  2010:
 • Cave of Forgotten Dreams
 • C'est déjà l'été 

  2009:
 • My Son, My Son, What Have Ye Done 

  2008:
 • De onverboden stad

  2005:
 • The Wild Blue Yonder

  2004:
 • The White Diamond 

  2000
 • Ajax: Daar hoorden zij engelen zingen 
 • Ernst Reijseger

  Data urodzenia:

  1954-11-13

  Miejsce urodzenia:

  Bussum, Holandia

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2021 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie