Szukaj: w


biografie

Qigang Chen

Qigang Chen urodził się w Szanghaju, w 1951r. Od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny i pobierał nauki w tym kierunku. Uczył się w Gimnazjum Muzycznym w Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie. Niestety w pewnym momencie, jego ojciec, administrator w Pekińskiej Akademii Sztuk Pięknych został oskarżony o szerzenie „burżuazyjnych” i „antyrewolucyjnych” pogl±dów i zesłany do obozu pracy. Represje dotknęły także młodego Chena, który przetrzymywany był w zamknięciu przez 3 lata i przechodził tzw. „ideologiczn± reedukację”. Nie złamało to jednak jego pasji do muzyki.

W 1977r. po zmianie zasad przyjęć na uczelnie wyższe, Qigang staje przed szans± ponownego dostania się do pekińskiego Konserwatorium. I znajduje się w grupce 26 osób (spo¶ród ponad 2000 kandydatów), którym się to udaje. Znakomite wyniki w nauce i wyróżnienie w ogólnokrajowym konkursie prac podyplomowych pozwalaj± mu ubiegać się o stypendium zagraniczne. Chen w 1984r. decyduje się na wyjazd do Francji. Tam kontynuuje naukę aż do uzyskania dyplomu na słynnej paryskiej Sorbonie.

Qigang Chen ¶więci liczne sukcesy jako kompozytor muzyki poważnej/współczesnej. Zdobywa liczne nagrody, wyróżnienia (m.in. nagrodę francuskiego Ministerstwa Kultury, a chińska prasa ogłasza go w 1990r. „muzykiem roku”). W 1992r. przyjmuje obywatelstwo francuskie. Mimo to, nie odżegnuje się od korzeni, a jego losy zaczynaj± zbiegać się z Zhangiem Yimou, uznanym chińskim reżyserem. Najpierw, w 2001r., zaadaptował na potrzeby baletu słynny dramat tego twórcy Zawie¶cie czerwone latarnie. Następnie panowie współpracuj± już bezpo¶rednio. Yimou zostaje reżyserem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008r.). Chen ma odpowiadać za oprawę muzyczn±. Obaj panowie musieli być zadowoleni z tej współpracy, gdyż już 2 lata póĽniej Yimou wci±ga Chena do ¶wiata filmu. Kompozytor tworzy swoj± pierwsz± ¶cieżkę dĽwiękow± do mało znanego u nas melodramatu Under the Hawthorn Tree. W następnym roku tworzy już do większego projektu tego samego reżysera, nominowanego do Złotego globu dramatu wojennego z Christianem Bale’m - The Flowers of War, a po kolejnych trzech latach do kameralnego dramatu Coming Home. I można mieć nadzieję, że na tym nie poprzestanie.

Linki:
strona kompozytora

NAGRODY:

Asian Film Award:
 • 2012 – The Flowers of War (nominacja)

  Filmmuza- nagroda portalu filmmusic.pl:
 • 2011 – Odkrycie roku (nominacja)


  Autor biografii:  Łukasz Koperski
  Filmografia
  2014:
 • Coming Home

  2011:
 • The Flowers of War

  2010:
 • Under the Hawthorn Tree
 • Qigang Chen

  Miejsce urodzenia:

  Szanghaj, Chiny

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2021 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie