Szukaj: w


biografie

Osvaldo Golijov

Argentyński kompozytor muzyki poważnej i operowej, od kilku lat stawiaj±cy coraz odważniejsze kroki w ¶wiecie filmu, głównie dzięki odkryciu go przez Francisa Forda Coppolę.

Golijov urodził się 5 grudnia 1960 roku w La Plata w Argentynie w imigranckiej rodzinie, przybyłej do Ameryki Południowej w latach 20. z Rumunii i Ukrainy.. Jego matka była nauczycielk± gry na fortepianie, a ojciem lekarzem. Studiował fortepian w konserwatorium, a następnie kompozycję pod okiem Gerardo Gandiniego, po czym wyjechał w 1983 roku do Izraela w celu dalszej nauki na Jerusalem Rubin Academy. W 1986 przeniósł się do USA, gdzie obronił doktorat na uniwersytecie pensylwańskim. Od 1991 roku jest wykładowc± w College of the Holy Cross w Worcester. Mieszka obecnie wraz z rodzin± w miejscowo¶ci Newton w Massachusetts.

W latach 90-tych zacz±ł współpracę z St. Lawrence String Quartet oraz znanym fanom muzyki filmowej the Kronos Quartet, z którymi nagrał kilka albumów z muzyk± kameraln±, między innymi nominowany do Grammy Yiddishbbuk. Lista artystów, z którymi Golijov współpracował jest długa i zróżnicowana: s± na niej cygański zespół Taraf de Haidouks, meksykańska grupa rockowa Cafe Tacuva, sopranista Dawn Upshaw, czy wreszcie dwukrotny zdobywca Oscara, argentyński kompozytor Gustavo Santaolalla. Do jego najważniejszych dokonań należ±: Pasja ¶w. Marka z 2000 roku (nominacje do Grammy i Latin Grammy), koncert wiolonczelowy Azul (dla Yo-Yo Ma) oraz opera Ainadamar (owoc współpracy z Dawnem Upshawem), za któr± Golijov otrzymał dwie nagrody Grammy w 2007 roku.

Pierwszy kontakt z muzyk± filmow± kompozytor miał w 2000 roku, kiedy to zaangażowany został przy obrazie The Man Who Cried z Johnnym Deppem i Cate Blanchett. Razem z Gustavo Santaolall± napisał również ilustrację do nakręconego przez Alejandro Gonzaleza Iñárritu segmentu Darkness, składaj±cego się na etuidę 11.09.01, po¶więcon± zamachowi na World Trade Center. Kilka lat póĽniej nast±pił punkt zwrotny w filmowej karierze kompozytora – został zaangażowany przez wracaj±cego po długim milczeniu Francisa Forda Coppolę do jego obrazu Youth Without Youth, na potrzeby którego napisał intryguj±c± i barwn± ilustrację symfoniczn±. Obaj panowie spotkali się ponownie na planie Tetro, co zaowocowało znakomit±, inspirowan± jazzem i argentyńsk± tradycj± muzyczn±, pełn± kolorytu ¶cieżk± dĽwiękow±. Skromny ale interesuj±cy dorobek w ¶wiatku muzyki filmowej pozwala s±dzić, że Golijov w przyszło¶ci zdoła jeszcze niejeden raz zaskoczyć, a jego nieszablonowy styl wniesie powiew ¶wieżo¶ci w ramy gatunku.NAGRODY i NOMINACJE:

Filmmuza- nagroda portalu Filmmusic.pl:
 • 2009 – Tetro (utwór roku: „Tetro”) - nominacja

  World Soundtrack Award:
 • 2000 – The Man Who Cried - Odkrycie Roku - nominacja  Autor biografii:  Marek Łach
  Filmografia
  2011:
 • Twixt Now and Sunrise (w post-produkcji)

  2010:
 • Blue of Noon (krótk.)
 • The Oath (dok.)

  2009:
 • Tetro

  2007:
 • Youth Without Youth

  2002:
 • 11’09’’01 (+Gustavo Santaolalla)

  2000:
 • The Man Who Cried
 • Osvaldo Golijov

  Data urodzenia:

  1960-12-05

  Miejsce urodzenia:

  La Plata, Argentyna

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2007 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie