Szukaj: w


Artykuły


Mikis Theodorakis - kompozytor i rewolucjonista
Mikis Theodorakis, powszechnie uznawany za największego greckiego kompozytora, kończy dzi¶ 96 lat. To dobry moment, aby przyjrzeć się sylwetce artysty - jego muzyce i burzliwemu życiu politycznemu.
FILMMUZY 2020 - Nagrody portalu FilmMusic.plRok 2020 był szczególny, choć niekoniecznie pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pandemia wywarła wielki wpływ na życie każdego z nas, w tym na branżę filmow±. Ze względów bezpieczeństwa kina były zamykane, otwierane na chwilę i znowu zamykane. W efekcie wiele filmowych premier, szczególnie jeżeli chodzi o te duże produkcje, zostało przełożonych na następny rok. Dlatego wiele ¶cieżek dĽwiękowych, na które liczyli¶my, czeka na lepsze i bezpieczniejsze czasy. Nie oznacza to jednak, że w 2020 roku nie ukazały się albumy godne uwagi.

Na pierwszy rzut oka nasze listy Najlepszych ¦cieżek DĽwiękowych i Najlepszych Utworów mog± wydać się do¶ć eklektyczne, ale s± one odzwierciedleniem tego specyficznego roku. Znajduj± się na nich oprawy dĽwiękowe m.in. do niezależnych produkcji, telewizyjnych hitów i dokumentów. Przy tym znamiennym jest, że ostatecznie najwięcej głosów zyskała u nas klasyczna, przygodowa ¶cieżka dĽwiękowa do dużej (i przekładanej) hollywoodzkiej produkcji. Trochę jakby na te niepokoj±ce czasy w jakich przyszło nam żyć, potrzebujemy antidotum, czy też szczepionkę w postaci zastrzyku pozytywnej energii i nieskrępowanej zabawy.

Chc±c optymistycznie patrzeć w przyszło¶ć, dokonali¶my pewnej zmiany w naszych nagrodach i zdecydowali¶my się tym razem nie wybierać Najgorszej ¦cieżki DĽwiękowej Roku. To był ciężki rok, więc skupmy się wył±cznie na tym, co dobre.

Ennio Morricone (1928-2020)
W poniedziałek 6 lipca 2020r. w wieku 91 lat odszedł Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor zmarł po kilku dniach pobytu w szpitalu, gdzie trafił po upadku i złamaniu ko¶ci udowej. Jeszcze do niedawna zwykli¶my o nim mówić "żywa legenda muzyki filmowej", bo przecież jeszcze kilka lat temu odbierał Oscara za "Nienawistn± ósemkę" czy pisał muzykę do "La Corrispondenza" - ostatniego wspólnego filmu z Giuseppe Tornatore...
Sandro Ruscio - wywiad dla Filmmusic.pl
Sandro Ruscio to włoski kompozytor muzyki do filmów, a także autor muzyki koncertowej oraz teatralnej. Od kilku lat zamieszkały w Polsce, artysta podj±ł współpracę z reżyserem Krzysztofem Zanussim przy filmie Eter, z którego kompozycję mogli¶my usłyszeć w maju 2019 na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zainspirowani tym wydarzeniem, postanowili¶my poprosić kompozytora o rozmowę, któr± niniejszym przedstawiamy.
Sandro Ruscio - An Interview

Sandro Ruscio is an Italian composer of film, ballet, theater and concert music. He collaborated with Polish director Krzysztof Zanussi on the movie Eter and his music was performed during the 12th Film Music Festival in Cracow. Inspired by that event, we asked the composer a few questions. You can read the interview in this article.


poprzednia | następna

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2007 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie