Szukaj: w


Artykuły


FILMMUZY 2021 - Nagrody portalu FilmMusic.pl

Rozdane zostały Złote Globy, Nagrody BAFTA oraz Oscary. Zostały jeszcze Filmmuzy, czyli nagrody portalu Filmmusic.pl za rok 2021. Z wielkim opóĽnieniem je ogłaszamy, gdyż w sumie sam miniony ryk był jednym wielkim opóĽnieniem i wyzwaniem. Ze względu na pandemię wiele produkcji, które miały się ukazać w 2020 roku zostały przełożone na rok następny, a wraz z nimi ich ¶cieżki dĽwiękowe musiały czekać na zaprezentowanie się słuchaczom. Wiele z nich nagrywanych było w samym centrum pandemii, co też było nie lada wyzwaniem dla kompozytorów i muzyków. Mimo tych wszystkich trudno¶ci i przeszkód ciężko mówić o jakim¶ głębszym kryzysie muzyki filmowej, albo wyszła ona z tych ostatnich pandemicznych lat okaleczona, albo radykalnie się zmieniła. Jedynie wybranie tych, naszym zdaniem, najlepszych soundtracków, kompozytorów i utworów minionego roku, okazało się nieco większym wyzwaniem niż zwykle. Nie żeby nie było z czego wybierać, gdyż jak co roku trafiły się bardzo dobre, dobre, poprawne i słabe ¶cieżki dĽwiękowe. Nie obyło się bez zawodów, ale też i pozytywnych niespodzianek. Zaskoczyły nas co najwyżej nasze pojedyncze głosy: tym jak różnorodne one były i tym, że każdy z redakcji miał inn± ulubion± ¶cieżkę dĽwiękow± minionego roku. Można więc mówić, że tegoroczne Filmmuzy s± swego rodzaju redakcyjnym kompromisem, chociaż my wolimy mówić, że s± one znakiem różnorodno¶ci. I to nie tylko w naszej redakcji, jeżeli chodzi o nasze gusta, ale różnorodno¶ci w samym gatunku jakim jest muzyka filmowa. W¶ród nominowanych prac, znalazły się bowiem te z wielkich filmów za grube miliony, ale i te z niezależnych skromniejszych produkcji. Ponadto każda z nich może się poszczycić innym stylem i brzmieniem. W¶ród tegorocznych nominowanych prac usłyszymy klasyczn± orkiestrę, przygodowe symfoniczne granie, muzykę elektroniczn±, rockow±, jak i tę pochodz±c± z innego pozaziemskiego ¶wiata. I to jest wła¶nie prawdziwa muzyczna różnorodno¶ć! A oto nasze tegoroczne nominacje i zwycięzcy, nie mniej różnorodni.
John Williams – relacja z trzech koncertów w Berlinie

Historia stopniowo rosn±cej estymy muzyki filmowej i coraz częstsze jej koncerty wi±ż± się z osobistymi historiami spełnienia marzeń jej słuchaczy. W ci±gu ostatnich paru lat, Europejscy słuchacze muzyki filmowej mogli uczestniczyć w koncertach, o jakich¶ ¶nić im się nie mogło jeszcze dekadę temu – oto żywa legenda muzyki filmowej, John Williams, na stare lata koncertuje z najwybitniejszymi orkiestrami starego kontynentu. Zapraszamy na relację Wojtka Wieczorka z trzech dni koncertów w Berlinie.
John Williams i Berliner Philharmoniker - Osobista relacja z koncertu w Berlinie (2021)

Czasami marzenia się spełniaj±, a czasami nawet dwukrotnie. Jak dla wielu, moja przygoda z muzyk± filmow± zaczęła się od Gwiezdnych wojen. Soundtrack z Mrocznego widma był pierwszym, którego posiadałem w swojej kolekcji. Muzyka podczas pierwszego seansu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że chciałem z ni± obcować na co dzień. Minęły lata, a John Williams wci±ż jest moim ulubionym kompozytorem. Przez długi czas moim marzeniem było zobaczyć jego koncert na żywo. Nie wydawało się to jednak realne, ponieważ przez długi czas słynny kompozytor nie opuszczał Ameryki i wył±cznie tam koncertował. Aż w końcu na pocz±tku 2020 roku moje marzenie i wielu europejskich miło¶ników muzyki filmowej się spełniło - John Williams dał niezapomniany koncert z Wiener Philharmoniker, w stolicy Austrii. Cóż, reszta jest już histori±, z pandemi± w roli głównej. Wizje jakichkolwiek koncertów, a co dopiero Johna Williamsa, stały się tak dalekie, jak pewna odległa Galaktyka.
Tym większe było moje zaskoczenie, kiedy pojawiły się informacje, że zaplanowane s± koncerty Johna Williamsa w Berlińskiej Filharmonii z tamtejszymi słynnymi filharmonikami. Mimo że byłem sceptyczny, czy w ogóle się te koncerty odbęd±, to jak tylko ogłoszono program, wykupiłem półroczny abonament w Berlińskiej Filharmonii. Zważywszy, że na co dzień mieszkam w stolicy Niemiec, to grzechem ciężkim byłoby nie udać się na ten koncert. Fakt, że John Williams odwiedza moje miasto, było tylko kolejn± zachęt±, kolejn± wisienk± na i tak pysznie zapowiadaj±cym się torcie. Widziałem w tym też do¶ć ciekaw± klamrę. Ostatni koncert przed pandemi±, na jakim byłem, to wła¶nie ten Johna Williamsa w Wiedniu. W jego berlińskim koncercie, podczas którego znowu można się było cieszyć muzyk± na żywo, widzę jaki¶ znak, symbol i nadzieję na powrót normalnych czasów.
Mikis Theodorakis - kompozytor i rewolucjonista
Mikis Theodorakis, powszechnie uznawany za największego greckiego kompozytora, kończy dzi¶ 96 lat. To dobry moment, aby przyjrzeć się sylwetce artysty - jego muzyce i burzliwemu życiu politycznemu.
FILMMUZY 2020 - Nagrody portalu FilmMusic.plRok 2020 był szczególny, choć niekoniecznie pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pandemia wywarła wielki wpływ na życie każdego z nas, w tym na branżę filmow±. Ze względów bezpieczeństwa kina były zamykane, otwierane na chwilę i znowu zamykane. W efekcie wiele filmowych premier, szczególnie jeżeli chodzi o te duże produkcje, zostało przełożonych na następny rok. Dlatego wiele ¶cieżek dĽwiękowych, na które liczyli¶my, czeka na lepsze i bezpieczniejsze czasy. Nie oznacza to jednak, że w 2020 roku nie ukazały się albumy godne uwagi.

Na pierwszy rzut oka nasze listy Najlepszych ¦cieżek DĽwiękowych i Najlepszych Utworów mog± wydać się do¶ć eklektyczne, ale s± one odzwierciedleniem tego specyficznego roku. Znajduj± się na nich oprawy dĽwiękowe m.in. do niezależnych produkcji, telewizyjnych hitów i dokumentów. Przy tym znamiennym jest, że ostatecznie najwięcej głosów zyskała u nas klasyczna, przygodowa ¶cieżka dĽwiękowa do dużej (i przekładanej) hollywoodzkiej produkcji. Trochę jakby na te niepokoj±ce czasy w jakich przyszło nam żyć, potrzebujemy antidotum, czy też szczepionkę w postaci zastrzyku pozytywnej energii i nieskrępowanej zabawy.

Chc±c optymistycznie patrzeć w przyszło¶ć, dokonali¶my pewnej zmiany w naszych nagrodach i zdecydowali¶my się tym razem nie wybierać Najgorszej ¦cieżki DĽwiękowej Roku. To był ciężki rok, więc skupmy się wył±cznie na tym, co dobre.poprzednia | następna

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2007 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie