Lista artykułów
11. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE – Fotorelacja z elementami wideo
Podobnie jak rok temu do naszej tradycyjnej relacji z Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, postanowiliśmy dołączyć naszą fotorelację. Tym razem jednak postanowiliśmy ją wzbogacić krótkimi elementami wideo. Są to krótkie, miejscami króciutkie fragmenty, które jeszcze lepiej pozwolą oddać wrażenia z tego minionego 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Materiały prezentujemy w formie chronologicznej od pierwszego do ostatniego dnia festiwalu, z drobnymi komentarzami. Tak też niechaj te wybrane zdjęcia i filmiki, pozwolą Wam lepiej sobie przybliżyć jak wyglądały te kilka dni ze Święta Muzyki Filmowej.
11. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE – relacja
"To miasto ma najlepszy festiwal muzyki filmowej na świecie!" - takie słowa miał Hans Zimmer powiedzieć goszcząc w Krakowie podczas 7. Festiwalu Muzyki Filmowej. Cztery lata minęły i wraz z kolejnymi edycjami ów cytat powraca jak bumerang. Jak on się miał do tegorocznej już 11. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie? Zapraszamy do zapoznania się z naszą tradycyjną festiwalową relacją, aby dowiedzieć się więcej...
Game of Throne: Live Concert Experiance: Relacja z koncertu w Mercedes-Benz Arena w Berlinie
Game of Thrones Live Concert Experience, taka jest oficjalna nazwa tego stworzonego przez HBO i Live Nation, przedsięwzięcia i doskonale oddaje ona z czym mamy do czynienia. Nie jest to zwykły koncert, ale prawdziwy spektakl z wszystkimi najnowocześniejszymi osiągnięciami techniki. Nic więc dziwnego, że takie "show" cieszyło się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych jak i też, że jego twórcy zdecydowali się ruszyć w trasę koncertową po Europie. Dokładnie 23 koncerty zaplanowane są w największych europejskich miastach od Madrytu, przez Londyn, Paryż, aż po Łódź. My jednak nie zdajemy relacji z łódzkiej Atlas Areny (15 Maja) ale z Mercedes-Benz Areny w Berlinie (14 Maja), gdzie nasz redakcyjny kolega miał okazję zobaczyć przygotowane przez Ramina Djawadiego show.
Alexandre Desplat – TOP 30
Półtora miesiąca temu kolejny Oscar powędrował w ręce Alexandre'a Desplata. Uznaliśmy, że to dobry moment, aby podsumować jego dotychczasową twórczość. Oto kolejna odsłona naszego cyklu TOP30!
Isle of Dogs (Wyspa psów)
Isle of Dogs (Wyspa psów) najnowszy animowany film Wesa Andersona, otworzył tegoroczny 68. Festiwal Filmowy w Berlinie (Berlinale). Nie mogło też zabraknąć Alexandre Desplat, który znowu zadbał o oprawę dźwiękową. I my też tam byliśmy i zanim film trafi do kin, a soundtrack zostanie oficjalnie wydany, zapraszamy na naszą relację z berlińskiej premiery. Gdzie opiszemy jak prezentuje się muzyka francuskiego kompozytora i czy ma szansę powtórzyć sukces The Grand Budapest Hostel, który gościł cztery lata temu w Berlinie. Serdecznie zapraszamy!
FILMMUZY – podsumowanie roku 2017
Można by sądzić, że wraz z przyznaniem Oscarów, okres nagrodowy i podsumowań roku 2017 się skończył. Nic bardziej mylnego, gdyż zostały jeszcze Filmmuzy, czyli nagrody portalu FilmMusic.pl. Czy znowu nie obyło się bez kontrowersji? Kto wygrał, kto przegrał? Przekonajcie się sami...
Luty w Narodowym Forum Muzyki
W lutym wrocławski NFM trzykrotnie postawił na muzykę filmową. I choć dwa pierwsze wydarzenia były stricte związane z 100. urodzinami Leonarda Bernsteina, tak trzeci koncert był już ukłonem w stronę zakochanych i skupiał wyłącznie kompozycje z filmów o miłości.
Jak zostać zdobywcą Oscara
O której ścieżce dźwiękowej statystyczny członek Akademii będzie mógł powiedzieć: „pamiętam tę muzykę, utkwiła mi w pamięci, jest piękna, będę na nią głosował”? O szansach tegorocznych nominowanych przeczytacie w naszej oscarowej analizie!
Po prostu Koncert Muzyki Filmowej.
Jeszcze kilkanaście lat temu jakiekolwiek plany zorganizowania koncertu muzyki filmowej budziłby wśród miłośników tego gatunku bardzo duże emocje. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć o nasyceniu rynku tego typu eventami. Jest to po części zasługą prężnie rozwijającego się w Polsce, krakowskiego FMFu. Ale w odpowiedzi na te swoistego rodzaju doroczne święto muzyki filmowej, w całym kraju rodzą się kolejne inicjatywy mające na celu popularyzowanie utworów filmowych. Jednym z najprężniej rozwijających się jest Koncert Muzyki Filmowej podejmowany od wielu już lat przez Trinity Group. W ostatnich dniach powrócił on z dwoma wydarzeniami w Katowicach i Warszawie. Jaki był tego efekt?
Leonard Bernstein: 100-lecie urodzin
Leonard Bernstein często powtarzał, że za wszelką cenę nie chce na starość zostać przykuty do wózka. Nie chciał być wożony przez swoich przyjaciół po Central Parku. Chciał działać, cieszyć się muzyką, propagować ją w każdy możliwy sposób i ponad wszystko dyrygować.
Koncert Jamesa Newtona Howarda w Warszawie – relacja
Koncerty monograficzne kompozytorów muzyki filmowej, to w dalszym ciągu wielka rzadkość w Polsce. Jeżeli nie są firmowane powszechnie znanymi nazwiskami lub podpinane pod wielkie festiwale (FMF i tym podobne), zazwyczaj giną w echach wielkich eventów. Sytuacja miała się zmienić w listopadzie 2017 roku, kiedy do Polski zawitał jeden z najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów muzyki filmowej – James Newton Howard.
14. Jazztopad Festival: Terence Blanchard – rozmowa
Rozmawialiśmy z Terence'm Blanchardem, amerykańskim trębaczem i kompozytorem, autorem muzyki do takich filmów jak "25. godzina" oraz "Inside Man". Zapraszamy do lektury!
Maciej Obara Quartet | Terence Blanchard & NFM Filharmonia Wrocławska – Relacja z koncertu!
17 listopada w ramach 14. Jazztopad Festival, w sali głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu wystąpił Terence Blanchard. Byliśmy na koncercie. Czy było warto? Przeczytajcie naszą relację.
JAMES NEWTON HOWARD – TOP 30
Z okazji nadchodzących koncertów Jamesa Newtona Howarda postanowiliśmy wrócić do naszego dawnego cyklu TOP 30. Oto przygotowana przez nas lista najlepszych utworów Amerykanina!
Gwiezdne Wojny Koncertowo w Zabrzu – Relacja z koncertu!
Czwartego listopada w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca odbyło się multimedialne wydarzenie Gwiezdne Wojny Koncertowo, opracowane przez Adama Celińskiego, a wykonane przez orkiestrę Alla Vienna oraz Hollyłódzką Orkiestrę Filmową pod batutą Jana Niedźwieckiego. Muzyka Johna Williamsa napisana do sagi stworzonej przez George’a Lucasa jest jedną z najchętniej, ale niekoniecznie najlepiej wykonywanych partytur filmowych. Również pokazany świetlne i multimedialne pozostawiają wiele do życzenia. Jak do tej opinii ma się zabrzański koncert? Przekonajcie się sami...
Harry Potter i Komnata Tajemnic Live in Concert – relacja.
Usłyszeć ścieżkę dźwiękową do Harry'ego Pottera na żywo podczas projekcji filmu - niezapomniane przeżycie! Pomimo kilku organizacyjnych niedociągnięć, tegoroczną, polską odsłonę tournee Harry Potter i Kamień Filozoficzny Live in Concert zaliczyć możemy do bardzo udanych. Perfekcyjne wykonanie kultowej partytury Johna Williamsa budziło apetyt na więcej i dzięki staraniom JVS Group mieliśmy to otrzymać! Niespełna pół roku po pierwszej odsłonie muzyki do Pottera mieliśmy okazję doświadczyć analogicznych wrażeń wyniesionych z symultanicznego wykonania ścieżki dźwiękowej do Komnaty Tajemnic. Czy było to równie emocjonujące przeżycie?
Dlaczego warto sięgać po muzykę poważną?
Pytanie z pozoru proste, przecież muzyka filmowa wyrosła na kanwie tradycji pielęgnowanych przez wielkich klasyków. Budząca się do życia kinematografia dosłownie wyrwała ją z sal koncertowych, scen teatralnych i oper, rzucając w wir wielkich przeobrażeń kulturowych. Współczesna muzyka filmowa już tylko w śladowym stopniu identyfikuje się z tymi wzorcami. Czemu więc raz na jakiś czas nie pozwolić sobie na powrót do korzeni? Na zaczerpnięcie z tego niewyczerpalnego źródła inspiracji dla współczesnych ikon gatunku...
Dobranockowe Melodie – wizyta w Muzeum Dobranocek
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie przygotowało wystawę czasową Dobranockowe Melodie, dzięki której możemy się zagłębić w muzykę z dawnych kreskówek. Oto, co czeka na zwiedzających.
10. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE – Fotorelacja
Tym razem do naszej, tradycyjnej w formie, relacji z Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie postanowiliśmy dołączyć nową - fotorelację. I tak za pomocą obrazów postaramy się Wam odtworzyć najważniejsze momenty z tego święta muzyki filmowej.
10. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE – relacja
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wrażeniami po dziesiątej już edycji krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej. Jak więc wypadła ta okrągła rocznica, podczas której tradycyjnie nie zabrakło ciekawych nazwisk w branży. Szczególnie mocno zróżnicowany program w tym roku skłaniał ku wielu pytań, wysokich oczekiwań, ale też i wątpliwości. A oto i nasze krótkie podsumowanie wszystkich wydarzeń, w jakich dane nam było jak co roku od samego początku trwania festiwalu uczestniczyć...
Hans Zimmer Live On Tour – relacja z koncertu w Łodzi.
Na koncercie rockowym nie byłem już od lat, bo w moje życie bezceremonialnie wkroczyła muzyka filmowa. Łódzki występ Hansa Zimmera w ramach jego trasy koncertowej Hans Zimmer Live On Tour przypomniał mi ile frajdy dostarczyć może mocniejsze, gitarowe brzmienie...
Harry Potter In Concert – relacje z koncertów w Polsce!
W drugim tygodniu kwietnia czarodzieje i czarodziejki ze Szkoły Magii Hogwarts przybyli na Ersamusa do Polski. A dokładniej przez ten czas w największych polskich miastach widzowie mogli zobaczyć pierwszą część przygód młodego czarodzieja Harry Potter i Kamień Filozoficzny z muzyką legendarnego Johna Williamsa na żywo. Zapraszamy do naszej relacji z tych wydarzeń.
Ennio Morricone – 60 Years of Music Tour – Relacja z koncertu w Krakowie!
Szóstego lutego w Krakowie odbył się koncert Ennio Morricone, który stanowił część trasy "60 Years of Music Tour". Przedstawiamy naszą relację z wydarzenia!
FILMMUZY – podsumowanie roku 2016
Jubileuszowe, dziesiąte rozdanie Filmmuz - wyróżnień redakcji Filmmusic.pl tradycyjnie przyniosło kilka niespodzianek...
Sodoma i Gomora… i Praga – relacja z sesji nagraniowej ”Sodom and Gomorrah”
Dzień 13 kwietnia 2015 roku, z pewnością zapamiętam na całe życie. Wówczas miało spełnić się prawdopodobnie największe marzenie mojego życia. Było nim uczestnictwo w sesji nagraniowej, z udziałem bez wątpienia najbliższej mojemu sercu orkiestrze symfonicznej, jaką jest The City of Prague Philharmonic Orchestra. Wreszcie, w ciepły poniedziałkowy poranek, postawiłem pierwsze kroki w słynnym Smecky Studios w Pradze, „małej ojczyźnie” czeskich muzyków. Ale zacznijmy od początku. Z pewnością pojawi się pytanie – jak udało mi się trafić na sesję?
PGNiG Transatlantyk Festival Łódź 2016 – relacja
Stało się. Po pięciu latach spędzonych w Poznaniu nasz sześciolatek wyemigrował do szkoły (filmowej?) w Łodzi w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Nie wiem czy temat uchodźców, który przyświecał tegorocznej edycji festiwalu, nie jest jednocześnie drobną aluzją do przenosin Transatlantyku, nie zmienia to faktu, że zeszłoroczna kampania „Łódź pozdrawia” okazała się sukcesem, i to w wielu wymiarach. Od tego roku najmłodszy spośród największych festiwali filmowych w Polsce odbywa się w mieście o najsilniejszych tradycjach w dziedzinie kinematografii...
Ojcowie muzyki filmowej – Erich Wolfgang Korngold
Erich Wolfgang Korngold jest dosyć wyjątkowym przykładem hollywoodzkiego artysty, który nie ilością, ale jakością swoich prac zdołał przejść do historii jako jeden z najbardziej wpływowych kompozytorów muzyki filmowej. Jak to się stało?
”Nie potrzebujemy słów aby się rozumieć” – rozmowa z Cliffem Martinezem
Czemu warto jeździć na takie imprezy, jak Festiwal Muzyki Filmowej? Bo obok wielu wspaniałych doznań muzycznych można spotkać gwiazdy tego gatunku – kompozytorów, z którymi można siąść, porozmawiać, podzielić się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami, czy po prostu uścisnąć sobie z nimi rękę. Jest to też idealna okazja do przeprowadzenia dłuższej rozmowy o karierze, muzyce i podejściu do procesu tworzenia ścieżek dźwiękowych. W tegorocznej, dziewiątej już edycji krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej jednym z gości był Cliff Martinez – były gitarzysta Red Hot Chilli Pepers, który na pewnym etapie swojego życia zaczął komponować do filmu. Autor wielu ścieżek dźwiękowych odpowiedział na kilka pytań przygotowanych przez Macieja Wawrzyńca Olecha i Tomka Goskę.
Kompozytorskie Euro 2016
4 lata temu, przy okazji rozgrywanych na polskich i ukraińskich boiskach Mistrzostw Europy w piłce nożnej pojawił się pomysł, by analogiczne mistrzostwa stworzyć dla kompozytorów muzyki filmowej. Oczywiście nie chodziło o to, by zagonić kompozytorów na murawę i sprawdzać ich sportowe możliwości. Mistrzostwa dotyczyć miały tylko i wyłącznie filmowych ilustracji, pojedynki miały być rozegrane czysto wirtualnie i sprowadzać się do zestawień i porównań 11-osobowych kadr poszczególnych krajów. Przy okazji, a może przede wszystkim, był to przyjemny pretekst do przyjrzenia się, w formie artykułu, dorobkowi europejskich kompozytorów ostatnich lat, i to nie tylko tych twórców, których znamy i podziwiamy, ale też tych o których nie mieliśmy szans usłyszeć, a być może przecież są wśród nich twórcy o nieprzeciętnym talencie. Po 4 latach, przy okazji kolejnego "Euro", tym razem rozgrywanego na boiskach Francji wracamy do tematu i ponownie łączymy miłość do muzyki filmowej z zainteresowaniem futbolem. Zapraszamy do artykułu.
9. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE – relacja
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wrażeniami po dziewiątej edycji krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej. Z roku na rok festiwal umacnia swoją międzynarodową markę i trzeba przyznać, że poczucie prestiżu i wyjątkowości całego przedsięwzięcia jest w powietrzu wręcz namacalne. Nie zabrakło w tym roku najgorętszych nazwisk w branży, a poziom zróżnicowania poszczególnych koncertów nie pozwalał na choćby chwilę nudy. A oto krótkie podsumowanie wszystkich wydarzeń, w jakich dane nam było uczestniczyć...